Otomatik Pilot

Otomatik Pilot

Bazen “otomatik pilot modunda” arabayı gerçekten ne yaptığımızın farkında olmadan kilometrelerce kullanabiliriz.  Aynı şekilde hayatımızın çoğunda, an be an “burada” olmayarak mevcut olmayabiliriz.   Çoğu kez bilmeden kilometrelerce uzakta olabiliriz.

Otomatik pilotta sinirlerimizin bozulma olasılığı daha yüksektir: etrafımızdaki olaylar, düşüncelerimiz, duygularımız ve zihnimizde olan biten (ki bunların çok azının farkındayız) eski düşünce eğilimlerimizi tetikleyebilir ve sonuç olarak bu durumumuza katkı sağlamaz hatta duygu durumumuzu daha da bozar.

Düşüncelerimizin, duygularımızın ve vücüdumuzdaki hislerin an be an daha fazla farkında olarak, kendimize daha geniş bir hürriyet ve seçim olasılığı tanıyoruz; önceden problemler yaratmış olabilen aynı zihinsel döngüye girmemiz gerekmiyor.

MBSR programının amacı durumlara otomatik olarak tepki vermektense, tepkilerimizi seçebilecek bilinci arttırabilmek.  Bunu dikkatimizin nerede olduğunu daha fazla fark edebilmek ve bilinçli bir şekilde dikkatin üzerindeki odağımızı tekrar ve tekrar değiştirmek üzere pratik yaparak gerçekleştiriyoruz.

Farkındalığımızı ana odaklayabilmeye, dikkatimizi vücudumuzun farklı bölümlerine yöneltmek suretiyle başlıyoruz. Ayrıca dikkatimizi ve farkındalığımızı değişik bölgelere isteyerek yönlendirmek konusundada kendimizi eğiteceğiz.

IMA eğitim dokumanlarından alıntıdır; http://www.institute-for-mindfulness.eu/teacher_training_ie.html

Otomatik Pilot 1