Neden Çocuklar Da Yetişkinler Gibi Mindfulness’a İhtiyaç Duyar?

Neden Çocuklar Da Yetişkinler Gibi Mindfulness’a İhtiyaç Duyar? 1

Mindfulness (farkındalık) çalışmalarının batı toplumlarında daha çok iş ortamlarında “dikkat uygulamaları” vasıtası ile yaygın olduğunu duyuyoruz. Ancak, aile içinde bu yavaşça büyüyen mindfulness hareketine ve çocuğun sağlığını, iyiliğini ve mutluluğunu en uygun hale getirmek için “dikkat uygulamalarına” olan ilgi oldukça az.


Bu aralar bilinçli olma durumundan sadece yetişkinler yararlanmıyor. Araştırmalar mindfulness’ın çocukların birçok davranışını değiştirmeye aracılık etme gücünü açıklığa kavuşturmaya başladı. Biz aynı zamanda mindfulness uygulamalarının yetişkinlere sağladığı stresi azaltma, uyku kalitesini artırma ve dikkati yükseltme gibi yararların aynılarının, çocuklar için de geçerli olduğunu görmeye başladık.


Çocuklar daha genç yaşlarda gitgide artan yüksek düzeyde stresle karşılaşıyorlar bu da onların sağlığında önemli bir rol alabiliyor. Çocukluk çağındaki stresli olaylar yetişkinlikte sağlık problemleri geliştirme riskini artırır fakat bu etki daha da erken olabilir. Florida Üniversitesi’nin yaptığı güncel bir çalışmaya göre, stresli olaylar çocuğun sağlığını ve iyiliğini hemen etkileyebilir ve fiziksel, zihinsel sağlık problemleri ve öğrenme güçlüklerinin gelişmesine katkıda bulunabilir.


Tedavi araştırmaları üzerine uzmanlaşmış bir klinik araştırmacı ve Meditasyon Bilimi Enstitüsü’nün yöneticisi olan Sonia Sequeira, Ph.D. yaklaşık 20 yıldır yoga ve meditasyon uygulamaktadır ve bunu kendi çocuklarıyla da yıllardır pratik etmiştir. Mindfulness araştırmacısı olarak çalıştığı şuan ki işinde, 3-18 yaş arası otizm, kanser ve diğer fiziksel ve mental sağlık problemleri ile mücadele eden çocuklara yönelik uygulamalar getirmiştir.


Bugünlerde, kanserli çocukların ağrılarını rahatlatmak amacıyla meditasyon ve şarkı söylemeyi kullanmaktadır.

Çocukları meditasyona davet etmek zor bir iş gibi görünebilir – çocuğu oturtmak veya kahvaltı ettirmek çaba isteyebilir – ama Sequeira çocuklarla çalıştığı yıllarda bunun tam tersinin olduğunu görmüştür.


Bir demecinde “Kültürel olduğunu düşündüğüm bir başlangıç direnişi var ve genellikle ailenin varlığında oluyor” der Sequeira Huffington.

Meditasyon, nefes egzersizleri, yoga, duruş ve şarkı söyleme gibi mindfulness uygulamalarını öğrenmek çocuğun gelişiminde uzun dönemde önemli etkilere sahip olabilir.


Benim araştırmamın amacı, açıp kapamalı ya da aralıklı bir uygulama olmayan ve gerçekten çocukların onunla beraber gelişmesini sağlayan ve çocukluktan ergenliğe geçerken fizyolojilerini etkileyebilecek kullanışlı araçlar bulmaktı.


Çocuklar için yapılan mindfulness çalışmalarının çoğu okul ortamlarında yürütülmektedir.


Ortaokul çocukları arasında yapılan güncel çalışmalar okul mindfulness programlarının, uygulanmasından sonraki 6 aya kadar depresyon, stres ve kaygı semptomlarının azalmasında etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu tür programlar lise öğrencilerinin sınavlara odaklanmasına, aynı zamanda stresini azaltmaya ve mutluluğunu artırmasına yardımcı olmuştur.


The Mindful Child isimli kitabın yazarı Susan Kaiser Greenland, mindfulness programlarının çocukların daha mutlu ve sevecen olmasını sağlayan güzel alışkanlıklar geliştirmesine öncülük eder.


Bu programlar gitgide artmaya başlamıştır. Maryland’daki “Mindfulness Anı” programı kapsamında liseler öğrencilerinin her gününü 15’er dakika yoga ve meditasyon seansları ile başlatıp bitirir ve gün boyunca kişisel kullanıma uygun mindfulness odaları temin eder. Bu program öğrenciler ile öğretmenler arasındaki stresi azaltmayı ve 4 yılda mezun olma oranlarını artırmayı amaçlamaktadır.


Öte yandan Sequeira ve arkadaşları tarafından yürütülen ve Otizm Araştırmaları ve Tedavisi dergisinde yayımlanan araştırma, meditasyonun otizmli çocuklar için potansiyel tedavi seçeneği olduğu izlenimi uyandırmıştır.


Araştırmacıların raporuna göre “meditasyon aynı anda hem kişisel kontrolü hem de karakter gelişimini güçlendiren az sayıda müdahaleden biridir”.


Otizmde ve diğer psikolojik bozukluklarda bağlayıcı çizgi ritim eksikliğidir der Sequeira. İç ve dış dünyanın dengelenmesinde bir sorun vardır ve bu ilişkileri ve diğerleriyle olan iletişimi bozabilir. Otizm durumunda çevresel ipuçları çok uyarıcı hale gelir, çocuk da kendini korumak için dış dünyaya kendini kapatır. Mantra meditasyonu (bir kelimeyi ya da sesi tekrarlamayı içeren bir tür meditasyondur) ritim duygusunu onarmaya yardımcı olur.


“İç ritmi yarattığınız zaman, burada bir uyum ve dengeleme etkisi vardır” diye açıklar Sequeira. “O; iletişimi, düşünceyi tasarlamayı kolaylaştırır ve sana güvenli bir ortamda olduğunu ve orada bir tehdit bulunmadığını söyler.” “O aslında yukarıdan aşağıya bir tepkidir, iç ritme doğal karşılık verme yeteneğini yapılandırır.”


Otizmli çocuklar, bu tekrarlı sözlere (mantraya) iyi yanıt verir çünkü bu uygulama çocukların tepki vermesini kolaylaştırır.


Mindfulness olma (being mindful) özünde şu anki zamanda odaklanılmış bilinci sürdürme yeteneğidir ve farkındalığı uygulamanın bizim odaklanma ve dikkat gücümüzü artırdığı kanıtlanmıştır. Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklar için de etkilidir.


2011 yılında “Çocuk Dergisi ve Aile Çalışmaları” isimli dergide yayınlanan bir çalışmada dikkat dağınıklığı ve hiperaktivitesi olan 8-12 yaş aralığındaki çocuklar için 8 haftalık farkındalık programının etkisi gösterilmiştir (aileler için farkındalık eğitimiyle beraber).


Araştırmalar bu programın aileler tarafından bildirilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite davranışlarını azalttığını göstermiştir. Aynı zamanda farkındalık bilincini hem aile hem çocuklar arasında artırmış ve ailesel stresi azaltmıştır.


Bu tür programlar çok etkili bir müdahale olabilir veya bunun yanı sıra yan etkileri olan ve zamanla etkisini kaybeden geleneksel ADD ve ADHD tedavilerinin yerini alabilir.


Kaliforniya Üniversitesi’nde bir psikolog olan James M. Swanson, New York Times’a ADHD tedavilerinin uzun süreli, sürekli yararlarının olmadığını söylemiştir. “Fakat mindfulness’ın, ADHD’de beyin aktivitesinin azaldığı aynı bölgeleri çalıştırdığı görülmektedir. Bu, mindfulness’ın neden bu kadar önemli olabileceğinin sebebidir.”


Sequeira bir seneden fazla kanserli çocukların ağrısını azaltmak için mantra meditasyonunun pilot uygulaması üzerinde çalışmaktadır. Çalışma yapım aşamasında olmasına ve sonuçların kesinleşmemesine rağmen, hem ailelerden hem de çocuklardan çok büyük pozitif reaksiyonlar aldığını belirtmiştir.


“Acılarının arttığı noktalarda bile çocuklar çoğunlukla plana devam etmek istediklerini belirtiyorlar” diyor Sequeira. “Onlar bizden burada kalıp bir süre onlarla şarkı söylememizi istiyorlar. Dünyanın dört bir yanından gelen farklı diller konuşan aileler dili olmayan ama yüreklere dokunan mantra ile birleştiler. Onlar müthiş derecede huzur ve çocuklarının iyileşmesine katkı sağladıkları duygusunu hissettiler.”


Sequeira’ nın Sloan-Kettering kanser merkezinde çalıştığı çocuklar, endişelerini bir kağıda yazıp onları çöpe attıkları “kaygılar çöp sepetine” isimli tekniği uyguluyor.


Jon Kabat-Zinn’in de tanımladığı gibi, bilinçli yetiştirme, “mindfulness temelli stresi azaltma çocuğa dikkatini veren, isteyerek yapılan, şu anda ve yargılamayan ana-babalığı içermektedir.” Sequeira’nın ifade ettiği gibi bilinçli bir aile yaratmak “çevreyi ve ilişkileri iyileştirmektir”.

Daha bilinçli bir aile yaratmak ve bu farkındalığı çocukların hayatının içine katmaya başlamak için, aileler yoga nefes egzersizleri gibi günlük meditasyonlarla işe başlayabilir.


Aynı zamanda aile yemeklerinde masada telefonlara izin vermeyerek ve yemek için şükür anlarını içererek bilinçli hale gelebilirler. Pozitif onaylama ve çocukları konuşmadan önce düşünmeye teşvik etmek gibi küçücük bir şey bile sakinlik, huzur ve şefkat ortamını “Birçok etkiyle çocuğa tesir edilebilir ve bunların hepsi çocuğun kişiliğini şekillendirir” diyor Sequeira. Yaşamda mindfulness yaklaşımı olduğu zaman, bu çocuğun kişiliği ve onun kim olduğu haline gelir- doktor ya da avukat olmak için değil de yeteneklerini keşfetmek için çabalar. Bu, aynı zamanda analitik, rekabetçi ve doğrusal düşünceyle kendilerini yetiştirmelerine ve aslında aileler için çok stresli bir iş olan çocuklarının belli hedefleri başarması için çabalamasına izin verir.


Son olarak Sequeira, bu “grup iyileşmesinin” bir gün daha bilinçli bir toplumun temeli haline gelmesini umut ettiğini dile getirir.

Carolyn Gregoir tarafından yazılan makaleden çevirilmiştir.


http://www.huffingtonpost.com/2014/05/22/why-children-need-mindful_n_5354143.html?utm_hp_ref=tw