Mindfulness Ruhsal, Fiziksel ve Akıl Sağlığınıza Faydalıdır.

Mindfulness Türkiye - Ücretsiz Webinar Kayıt

Mindfulness genel iyilik halinizi geliştirir

 

Mindfulness uygulamalarını öğrenmek ve kullanmak, daha mutlu bir yaşama katkıda bulunan birçok tutumu desteklemektedir.

 

Mindful olunması, yaşamda size zevk veren şeylerin keyfini çıkarmanızı kolaylaştırır, etkinliklere farkındalıkla tam olarak katılmanıza yardımcı olur ve olumsuz olaylarla başa çıkmak için daha büyük bir mücadele kapasitesi yaratır.

 

Birçok kişi Mindfulness pratiklerini ile bulundukları yer ve zamana yani içinde bulunduğu an’ın deneyimine odaklanarak geleceğe ilişkin huzursuz endişeleri sürdürme ihtimalini azaltırken, geçmişe karşı pişmanlığın ve benlik saygısına ilişkin kaygıların daha az olduklarını keşfettiler. Ayrıca diğer insanlar ile daha derin ilişkiler kurabildiler.

 

Mindfulness, fiziksel sağlığı geliştirir.

 

Bilim insanları Mindfulness tekniklerinin fiziksel sağlık üzerinde de yardımcı olduğunu keşfetti. Bu nedenle mindfulness kişinin stresli hissettiği durumlarda bedensel rahatlamalarına yardımcı olur. Kalp hastalığı tedavisinde, tansiyon düşüklüğünde, kronik ağrıları azaltmada; aynı zaman da daha rahat bir uyku ya da sindirim sorunların da Mindfulness pratiklerinin etkisi bilimsel olarak çalışılmıştır.

 

Mindfulness Ruh Sağlığında Etkilidir

 

Son yıllarda psikoterapistler, bir dizi semptomların tedavisinde Mindfulness meditasyonunu önemli bir pratik olarak görmüştür.

 

Depresyon, madde bağımlılığı, yeme bozuklukları, çift çatışmaları, anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk ise bunlardan bazılarıdır.

 

Bazı uzmanlar, Mindfulness’ın bir bölümünün insanlarda nefret gibi olumsuz duygular da dahil olmak üzere kişilerin kendi deneyimlerini ve duygularını kabullenmelerine yardım ederek, bu tecrübelerden ‘kaçınma ile tepki göstermek’ yerine bunları ‘kabullenerek’ fayda sağladığını belirtmektedirler.

 

Mindfulness meditasyonunun psikoterapi, bilişsel davranışçı terapi, kabul ve kararlılık terapisi gibi terapi ekolleri ile kombine edilmesi gittikçe yaygınlaşmaktadır. Meditasyon ve bilişsel davranışçı terapi ise insanın irrasyonel, uyumsuz ve uygunsuz düşünme biçimi konusunda hem perspektif kazanmalarına hem de yardımcı olma konusunda ortak hedefi paylaştığı için, bu gelişme oldukça akılcıdır.