Mindfulness Finansal Strese Karşı 1

Mindfulness Finansal Strese Karşı

İş yaşantımızda gerilim, baskı veya bunalım hissettiğimiz her duruma “stres” diyoruz; Örneğin, iş yerinde veya iş hayatında işler istediğimiz gibi gitmediğinde ve gittikçe daha karmaşık hale geldiğinde.

Bununla birlikte, iş stresi ile finansal stres arasında büyük bir fark vardır. Birincisi, işten, patrondan, müşterilerden, meslektaşlardan, son teslim tarihlerinden vb. baskılardan kaynaklanmaktadır, ancak sonunda, oradan ayrılıp eve, ailenizle, arkadaşlarınızla veya partnerinizle bir araya geldiğinizde rahatlama hissedebilirsiniz. Stres kaynağı en azından geçici olarak geride bırakılır ve biraz rahatlayabilirsiniz.

Aksine, finansal stres her zaman üzerinizdedir. Borcunuz olduğunda, yeterli paranız olmadığında, işinizi kaybettiğinizde veya size ödeme yapacak biri olmadığında, bütün gün taşıdığınız bir kambur gibidir. Ofisinizde, iş yerinizde veya sevdiklerinizle evinizde olmanız fark etmez, korkunçtur ve durum hakkında ne kadar çok düşünürseniz, gerginlik o kadar artar.

Bir şirkette çalışanlar veya ticaret yapan insanlar ailelerine para getirmek zorundadırlar. Bağımsız çalışanlar bir sonraki gelirlerinin nereden geleceğini bilememenin belirsizliği içinde yaşarlar. Ne yaparsan yap, finansal stres şu ya da bu şekilde senin için yaşıyor ve hayatının birkaç çok anında sana kendini sürekli hatırlatıyor.

Financial Psychology Institute’un kurucusu ve ekonomi bilimcisi Brad Klontz, “Ortalama bir iş yaptığımızı hissettiğimiz ve yemek ve barınma gibi temel ihtiyaçların karşılandığını hissettiğimiz sürece, para ile mutluluk arasında hiçbir ilişki yok” diyor. O halde neden para bizi strese sokuyor? Klontz, nedenlerin biyolojik ve psikolojik olduğunu, temel nedenin mali durumumuzu başkalarıyla karşılaştırmamız olduğunu söylüyor. Mali açıdan refah düzeyimizi çevremizdeki diğer insanlarla karşılaştırıyoruz. Bu nedenle, diğer ülkelerdeki aşırı yoksul insanların daha öznel iyi oluş ve daha iyi mutluluk duygusu bildirdiklerini görüyorsunuz ”diye açıklıyor Klontz. “Ve diyelim ki bu ülkede yüz kat daha fazlasına sahip olanlar, kendilerini çevrelerindeki daha zengin olanlarla karşılaştırdıkları için kendilerini sefil ve fakir hissediyorlar.”

“The Money Anxiety Cure” kitabının yazarı Kuros Ostowari, bu para anksiyetesi bozukluğu olarak adlandırıyor. Belli bir miktar para kazanmanın sizi güvende hissettireceğine inanmanın bir noktaya kadar doğru olduğunu söylüyor ve bu ihtiyaçlar hayal edilsin ya da edilmesin, vücuda bir tür tehlike olduğuna dair sinyaller gönderiyorlar. Financial Stress and Absenteeism: An Empirically. Derived Model Araştırması, sağlık sorunları ile finansal stres arasındaki bağlantıyı göstermiştir. Para sorunlarından kaynaklanan aşırı stresin, yüksek tansiyon, obezite ve diyabet gibi fiziksel hastalıklara neden olduğu gösterilmiştir – akıl sağlığına alabileceği bedelden bahsetmiyorum bile. Ve bu, üretkenliği olumsuz etkileyebilir.

Finansal Stres Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Herhangi bir stres sağlığınızı olumsuz etkileyebilse de, finansal konularla ilgili stres özellikle toksik olabilir. Finansal stres şunlara yol açabilir:

 1. Kötü fiziksel sağlık: Para konusunda devam eden stres, migren, kalp hastalığı, şeker hastalığı, uyku sorunları ve daha fazlasıyla ilişkilendirilmiştir. Tedavi edilmeden bırakıldığında, bu koşullar hayatı tehdit eden hastalıklara yol açabilir ve bu da sizi daha da fazla borca sürükleyebilir.
 2. Gecikmiş sağlık bakımı: Bütçede daha az para olduğu için, zaten finansal stres altında olan insanlar, sağlık hizmetleri gibi yapmamaları gereken alanlarda muslukları kısma eğilimindedir. Gallup’un yıllık İş Sağlığı ve Sağlık anketine göre , Amerikalı yetişkinlerin% 29’u maliyeti nedeniyle 2018 yılında tıbbi bakım harcamalarını minimum tuttu. Bu taktik maliyetleri düşürmenin iyi bir yolu gibi görünse de, tıbbi bakımı ertelemek aslında daha kötü sağlık sonuçlarına ve daha yüksek maliyetlere yol açabilir, her ikisi de daha fazla strese yol açar.
 3. Zayıf akıl sağlığı: Çoğu durumda, zihinsel ve mali sağlık arasındaki bağlantı döngüseldir — kötü mali sağlık, kötü ruh sağlığına yol açabilir, bu da giderek kötü mali sağlığa yol açar ve benzeri. Yıllardır yapılan araştırmalar, borçlu kişilerin depresyon ve anksiyete gibi akıl sağlığı sorunlarının, borçsuz olanlara göre daha yüksek oranlarda olduğunu göstermiştir.
 4. Sağlıksız başa çıkma davranışları: Finansal stres, aşırı yemekten alkol ve uyuşturucu kullanımına kadar çeşitli sağlıksız davranışlarda bulunmanıza neden olabilir. 2019 yılında yayınlanan bir APA anketine göre Amerikalıların% 33’ü stresle başa çıkmak için sağlıksız yiyecekler yediklerini veya çok fazla yediklerini bildirdi.

Ve soru şu: Korkunç, endişeli ve keder duygusuyla kendimizi böyle yaşamaya mı teslim etmeliyiz? Birçok insan aynı durumdan giderek daha fazla utanmak için birkaç kez uykusuz kalıyor ve uyanıyor. Ne kadar çok düşünürlerse, çözümden o kadar uzaklaşıyor gibi görünüyorlar. Bu halde, finansal stresi olan insanlar yanlış finansal kararlar almaya daha yatkın olabilir, çünkü düşünceleri endişe ile gölgelenmiştir.

Daha da kötüsü, stresini azaltmak için sigara içmek, içmek, yemek yemek, alışveriş yapmak, televizyon seyretmek veya sosyal aktivitelere veya eğlenceye odaklanarak aslında stres düzeylerini daha da artıran insanlar oldukça fazla.

O halde ne yapacağız? Her şeyden önce, her zaman belirli bir miktarda stres yaşayacağımızı ve bununla yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Bu, hayata biraz heyecan ve tutku katar bu da bize konfor alanımızın dışında keşif yaptığımızı ve büyüdüğümüzü veya bir şeyler öğrendiğimizi söyler. Belki de kötü olan şey niceliktir: Stres yaşamlarımızı, sevdiklerimizi etkilediğinde, ruh halimiz değiştiğinde uyumamıza izin vermez ve hatta bizi hasta eder. Açıkçası, aklımıza gelen şey, makul miktarda strese sahip olmak için durumumuzu değiştirmemiz (kişisel mali durumumuzu iyileştirmemiz) ve hayal ettiğimiz kadar rahat yaşamamız gerektiğidir ki bu her zaman yapılacak hızlı bir şey değildir.

Neyse ki, bunu yaparken, stresi geçici olarak azaltmakla kalmayıp, tutarlı olursak kademeli olarak kontrol altına alabileceğimiz başka yöntemler de uygulayabiliriz.

Farkındalık, mali durumunuzda size nasıl yardımcı olabilir?

Meditasyon bizi zengin yapamaz veya borçlarımızı eritemez, ancak finansman yaklaşımımızı yeniden şekillendirmemize yardımcı olan ve dolayısıyla yükü hafifleten bir farkındalık getirebilir. Bir durumun gerçekliğini değiştiremediğimizde, bunun yerine bakış açımızı değiştiririz; bakış açımızı değiştirerek, bir şeyle ilişkimizi değiştiririz ve bu para söz konusu olduğunda güçlü bir değişimdir.

Mind Your Life: How Mindfulness Can Build Resilience and Reveal Your Extraary kitabının yazarı Meg Salter, “Farkındalık ile beynin, stres ve kaygı ile ilişkili alanları daha az aktif hale geldiğini ve bilişsel kontrol ve pozitif ruh hali ile ilişkili beyin alanları geliştirildiğini” ekliyor.
Bu, kaygıyı yatıştırarak ve stresi azaltarak farkındalık uygulamasının daha iyi kararlar almanıza ve bunlara bağlı kalmanıza yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bilişsel kontrol kısmı budur. Daha olumlu bir ruh hali ile sorunlara daha güvenli ve sakin bir şekilde yaklaşabilirsiniz. Farkındalık ile harcama, tasarruf ve yatırım yapma konusunda doğru kararlar vermeyi ve bunları takip etmeyi daha kolay bulabilirsiniz.

Farkındalık konusunda yeniyseniz, bunun sadece bir tutum ayarlaması olmadığını bilin. Bu, geliştirebileceğiniz bir beceridir. Beynin esnekliği sayesinde, onlarla doğmasak bile bu becerileri geliştirebiliriz.

Nöroplastisite, beynin sinir yapısının deneyimle değişebileceği anlamına gelir. “İster tenis oynayın, ister taksi sürün ya da mindfulness egzersizi yapın, bu her zaman vardır. Fiziksel eğitim, güç veya esneklik gibi temel fiziksel yeteneklerinizi geliştirdiği gibi, farkındalık da dikkat bant genişliğinizi genişletir. ” Başka bir deyişle, bir şeye bilinçli olarak ne kadar dikkat ederseniz, o kadar çok dikkat verebildiğinizi görebilirsiniz. Tabii ki bu kademeli bir değişim. Ne kadar çok pratik yaparsanız o konuda daha iyi olursunuz.

Finansal stresinizi yönetmek için mindfulness‘ı kullanmanın üç yolu:

 1. Bir Finansal Yönetim Uygulaması Oluşturun
  Düzenli bir finansal yönetim uygulaması oluşturmak, finansal stresi yönetmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Tutarlı bir finansal yönetim alışkanlığı oluşturarak – ister günde birkaç dakika ister haftada bir saat olsun – parayı stresten ayırmayı öğrenebiliriz. Ayrıca, stresli finansal kararlarla karşılaştığımızda sağlıksız davranışlara girmemizi de azaltabilir. Herkesin alıştırması farklı olacaktır, ancak bazı temel bileşenler şunları içerir: Günlük harcamalarınızı izleme, hesap bakiyelerini ve işlemlerini kontrol etme ve harcama planınızı değerlendirme / ayarlama.
 2. Farkındalık Geliştirin
  Diğer davranışlar gibi, finansal alışkanlıklarımızın çoğu bilinçsizdir. Farkındalık pratiği yaparak, “para senaryolarını” mali sağlığınıza ve davranışınıza rehberlik eden ve yararsız davranışların ipuçlarını bulabilirsiniz. Dikkatli farkındalık aynı zamanda finansal stresi ele almanın anahtarıdır, çünkü sizi tamamen dürüst ve kendinize karşı nazik olmaya teşvik eder.
  Amerikalıların %60’ı paranın hayatlarında önemli bir stres unsuru olduğunu söylüyor. Farkındalık, duygularınızı yargılayıcı olmayan bir merakla keşfetmenize olanak tanır ve bu paranızın kontrolünü ele almak için gereklidir. Özellikle meditasyondan hoşlanmayan biriyseniz günlük tutma, öz farkındalık oluşturmanın etkili bir yoludur. Aynı zamanda uzun süreli bir etkinlik olmak zorunda değil – çoğu insan günde sadece 3-10 dakika yazıyor. Kendinize şu soruları sorun: Değerleriniz neler? Sizin için otantik olarak önemli olan nedir? Günlük harcamalarınızı takip edin. Her satın alma işlemini ne tetikledi ve değerlerinizle uyumlu mu? Harcamanızı “iyi” veya “kötü” olarak yargılamayın. Önemli olan, seçimlerinizin farkında olmaktır, böylece hedefleriniz ve değerleriniz hakkında sürekli bir fikir sahibi olabilirsiniz.
 3. Farkındalık Meditasyonu Uygulayın
  Farkındalık meditasyonu zihnimizi sakinleştirmemize ve Geçmişe veya geleceğe takıntılı olmak yerine yargılamadan şimdiki ana odaklanmamıza izin vererek karar vermeyi geliştirir. Meditasyonda yeni misiniz? İlk (veya beşinci) denemenizde bir Zen ustası olmayı beklemeyin. Kendinize karşı nazik olun ve kimsenin meditasyon karnesi vermediğini unutmayın. Meditasyon yapmanın tek bir yolu yoktur bazıları bunu resmi bir lotus pozisyonunda otururken yapar, bazıları ise sabah ilk iş olarak 10 dakika yatakta oturur. Önemli olan sizin için işe yarayan bir uygulama bulmaktır.

Fazlalık olmadan, ancak düzenli uygulamayla, bu çözümler – diğer şeylerin yanı sıra – işe yarar çünkü olayları olduğu gibi görmenize yardımcı olurlar ve halihazırda olduğundan daha kötü değildir. Başka bir deyişle, sadece içinde bulunduğunuz finansal durum hakkında değil, tüm hayatınız için yeni bir bakış açısına sahip olmanıza yardımcı olurlar. Bu çözümlerin bazıları bazı insanlar için diğerlerinden daha iyi sonuç verir ve bazıları uygun teknik veya talimat gerektirir.

KAYNAKÇA

https://www.verywellmind.com/understanding-and-preventing-financial-stress-3144546

https://prosperityconnection.org/2020/05/mindfulness-2/

https://www.sunlife.ca/content/dam/sunlife/legacy/assets/canada/Sponsor/About%20Group%20Benefits/Group%20benefits%20products%20and%20services/The%20Conversation/Bright%20Papers/files/GB10304E.pdf

https://www.sunlife.ca/en/tools-and-resources/health-and-wellness/mental-wellness/money-mindfulness-how-to-reduce-financial-stress-and-reach-your-goals/

https://search.proquest.com/openview/56c30fe9789aea1d19e18d668beb19ea/1?pq-origsite=gscholar&cbl=38873

https://www.headspace.com/blog/

https://www.forbes.com.mx/quieres-reducir-tu-estres-financiero/

 

Yazar: Dr. Ugur Özdemir