MBSR ‘da İzin Vermek

MBSR ‘da İzin Vermek 1

Bu uygulamadaki rehberimiz, an be an deneyimimizde etkin olanın bilinçli olarak farkında olmaktır. Böylelikle, eğer zihnimiz tekrar ve tekrar belli bir yere, belli bir düşünceye, duyguya veya vücuttaki bir hisse gidiyorsa, bu yere bilerek ve isteyerek nazikçe ve dostça farkındalığımızı taşırız. Bu ilk adımdır.

 

İkici adım ise, yapabildiğimiz kadar ortaya çıkana nasıl tavır aldığımızı fark etmektir. Genelde ortaya çıkan düşünceye, duyguya veya fiziki hisse kabullenmeden, tepkisel yaklaşırız. Eğer seversek ona tutunur ve bağlanırız. Eğer acı verdiği, hoş bulmadığımız veya bir şekilde rahatsızlık verdiği için sevmezsek, uzaklaşmaya çalışırız. Rahatsızlık ve korku hissinden uzaklaşma çabası içinde kasılırız. Bu çabaların her ikiside kabullenişin tam tersidir.

MBSR ‘da İzin Vermek 2

Rahatlamanın en kolay yolu en başta olanı değiştirme çabasını bırakmaktır. Deneyimi olduğu gibi kabul etmek, başka bir durum yaratmaya çabalamaktansa, mevcut için yer açmak demektir. Kabulleniş vasıtasıyla mevcutta olanın farkına varabiliyoruz. Oluruna bırakıyor ve olan biteni gözlemliyor ve fark ediyoruz. Dikkatimizi güçlüce çeken deneyimlerimize bu gözle yaklaşıyoruz.

 

Mesela dikkatiniz nefesinizden (veya diğer dikkat odağına) vücudunuzda rahatsızlık veren belli bir hisse, duyguya kayıyor ise öncelikle bunu fark edip, bilinçli bir şekilde dikkatinizi bu rahatsızlık kaynağı olan alana yöneltiyorsunuz. Dikkatinizi bu alana yönlendirmek için nefes önemli bir araç oluyor. Aynı vücut taramada yaptığınız gibi nazikçe ve dostça nefesinizi bu rahatsızlık kaynağı olan alana doğru içinize alıp vererek bu alana odaklanıyorsunuz.

 

Bir kere dikkatin vücudundaki hislerde olunca ve rahatsızlık veren alanın farkında olduğunda kendine, “Tamam, ne ise tamam. Bakayım bir hissedeyim” diyorsun. Sonra bu vücudundaki hisleri inceleyerek ve bu hisler ile olan ilişkine bakarak, onunla nefes alıyor ve olduğu gibi kabul ediyorsun. “Tamam, ne ise tamam. Bakayım bir hissedeyim” diyerek ve her nefes verişi fark ettiğin bu hisleri yumuşatmak için kullanmak yardımcı olabilir.

 

Kabullenmek pes etmek değildir. Kabullenmek zorluklarımızı tamamen farkına varmamız için ilk adımdır. Sonrasında uygunsa, otomatik bir şekilde eski yararsız yaklaşımımızdaki gibi istemsiz bir tepki olarak değil de yetkin bir şekilde zorluklarla başa çıkmamızı sağlar.

 

IMA eğitim dokumanlarından alıntıdır; http://www.institute-for-mindfulness.eu/teacher_training_ie.html